Golf trochu jinak – jeho odnože a kombinace (2.)V prvním díle jsme vám v závěru loňského roku představili několik odnoží a kombinací golfu, které se snaží využít atraktivity našeho sportu v jiném prostředí, nebo při společné soutěži s jinými disciplínami. Existují i další možnosti, jak soutěžit ve více či méně příbuzné disciplíně.

Speed golf
Rychlost, to je oč tu běží! Po rychlé hře se volá i v běžném golfovém životě, ale speed golf název své disciplíny bere doslova. Cílem je zapisovat co nejméně úderů a současně celé hřiště obejít – v tomto případě spíše oběhnout – co nejrychleji. Jak se stanoví výsledky? Rány a minuty se sčítají, takže pro konečné skóre je důležitá přesná hra i rychlost.

Speed golf má dokonce zaznamenán i nejlepší výkon v Guinnessově knize rekordů. Jeho majitelem je Christopher Smith, který v roce 2005 na hřišti Jackson Park GC v Chicagu zahrál 65 ran za 44:06 min. (součet 109:06 min.), k čemuž mu stačilo šest holí.

K nebývalému výkonu se občas vypnou i profesionální golfisté, kteří bývají často za pomalou hru kritizováni. To když vypadne z jednoho dvoučlenného flightu ve finálovém kole hráč a osamělý golfista se pak snaží obejít kolo co nejrychleji. A odhodlávají se k tomu i hráči, kteří jsou často za svoji pomalost terčem posměšků. Jako třeba Kevin Na, který 25. září 2016 dokázal finálové kolo Tour Championship jako první hráč na PGA Tour odehrát pod dvě hodiny (1:59) a zaznamenal 70 ran.

Lesní golf
Zalesněná hřiště dělávají zvlášť rekreačním hráčům potíže. Ale najdete i golfisty, kteří si vysloveně libují, že mohou hrát mezi stromy při Lesním golfu. Základ hry je obdobný – cílem je dostat míč do jamky na co nejméně úderů.

Jenže vybavení bývá poněkud odlišné – hraje se obvykle tenisovým míčkem, jako hůl se používá nalezený samorost s průměrem do čtyř centimetrů. Podle pravidel je nezbytná také „šušeň“ (obvykle ze smrkové šišky), z které se míč odpaluje.

Adventure golf
Adventure golf je samostatnou disciplínou, kterou si lidé obvykle pletou s minigolfem. Prostorově specializované hřiště sice odpovídají známějšímu minigolfu, ale v tomto případě jde spíše o klasické golfové jamky s umělou trávou zmenšené do miniaturní velikosti. Nechybí terénní nerovnosti, vodní překážky, písečné bunkery atd. a takových je v tuzemsku už několik.

Podobný prostor zabere také hřiště Crazy Golf, který je oblíbený především v USA a je určen především pro děti. Nástrahy na hřišti tvoří hrady, přítomny jsou pohádkové postavy a vůbec všichni možní hrdinové dětského světa fantazie. V Česku je crazy-golfové hřiště například v Berouně, kde najdete mimo jiné i postavy z legendárního Čtyřlístku.

Topgolf
Hit posledních let, především na americkém území. Nedostatek prostoru pro stavbu hřišť uvnitř měst a především nároky na čas se snaží již patnáct let vyřešit Topgolf. Jde o často i několikapatrové drivingové areály, které maximálně využívají různých moderních technologií, především pak čipu umístěného uvnitř míče.

Areál umožňuje golfové odpaly, soutěžit se dá v několika různých hrách. Koncept umožňuje soutěžení skupinám přátel, podobně jako třeba při bowlingu, včetně gastronomického zázemí s klimatizovanými odpališti. Počet zařízení se stále rozrůstá, po celém světě jich najdete již přes padesát, drtivá většina je v USA a Kanadě. Tři areály byly otevřeny v Británii.


Zajímavosti

Golfová hřiště v tuzemsku: velký výběr po celé republice

Brzy bude po zimě a opět vyrazíme na golf. Víte, že na území České republiky máme na výběr ze 105 znormovaných hřišť? Ale nejde pouze o osmnáctijamkové resorty, k dispozici je také celá řada menších...

všechny zajímavosti

Víte, že

Týčko

Na začátku byla hromádka hlíny, na kterou si hráč před odpalem položil míček. Znamenalo to však, že golfista měl stále špinavé ruce. Proto George F. Grant - jihoafrický dentista - vynalezl dřevěný kolíček, který se zatlačil do země a na něj se postavil míček. Týčko se v nezměněné podobě používá dodnes. Týčko zapichuj do trávníku tak, že si napřed vložíš do dlaně míč a teprve pak zatlačíš na týčko přes plochu míče. Má to hned dvě výhody: půjde ti to snadněji a míček bude rovnou ležet na týčku.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Burza golfového vybavení

Černý Most - Black Bridge Resort

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde